naše aktivity

Mnoho našich aktivít prebieha v rodičovskom centre Domček v Dobšinej, okrem toho pracujeme priamo v terénu – v domácnostiach rodín a v herniach, ktoré sme zriadili vo vylúčených lokalitách v Dobšinej a Rejdovej.

Raná starostlivosť

Poskytovanie ranej starostlivosti je jednou z našich kľúčových aktivít – prvé 3 roky dieťaťa totiž zásadným spôsobom určujú, ako sa bude ďalej vyvíjať jeho život.

Preto sa deťom už od narodenia venujú naše asistentky – učia ich rodiče, ako správne dieťa rozvíjať. Dbáme na to, aby sa rodičia s deťmi odmalička rozprávali a hrali, za týmto účelom im požičiavame knižky a Montessori hračky. Naše asistentky sú samé skúsené matky a pochádzajú priamo z komunity, v ktorej pracujú. Ich odborné vedenie má na starosť naša mentorka a supervízorky.  Asistentky tiež  dokážu mamičkám poradiť a nasmerovať na ďalšie vyšetrenia v prípade podozrenia zdravotného znevýhodnenia, spolupracujú s CVI Košice, SVI Rožňava a CDR Dobšiná. Ranú starostlivosť poskytujeme od pondelka do piatku – v Domčeku, ale aj priamo v domácnostiach rodín a v herničkách v Dobšinej a Rejdovej.

Klub Babinec

Stretnutia dievčat v rizikovom veku z rizikového prostredia s dospelými kamarátkami, ktoré ich podržia, podporia, pomôžu, poradia a odpovedia aj na otázky, ktoré by dievčatá mame nepoložili. Okrem vážnych tém o bezpečnom dospievaní a zodpovednom prístupe k partnerstvu a rodičovstvu sú stretnutia plné smiechu, zábavy, lakovania nechtov a iných dievčenských radostí.

Odbornou garantkou programu Babinec je školská psychologička a pedagogička, stretnutia prebiehajú 2x do týždňa.

Sprevádzanie mladistvých prvorodičiek

Dievčatá z generačnej chudoby často otehotnejú ako mladistvé alebo dokonca ešte skôr, ako žiačky základnej školy. Doma im chýba vzor správnej starostlivosti o bábätko a svojim deťom často nedokážu dať ani základnú starostlivosť. Takýmto dievčatám podávame pomocnú ruku v Domčeku už počas tehotenstva a venujú sa im aj skúsenejšie mamičky. Po pôrode im poradíme, ako sa postarať o seba a o svoje bábätko, ako základnú starostlivosť bábätko potrebuje i ako ho správne rozvíjať a hrať sa s ním.

Stretnutia rodín

Prácu s rodinou ako celkom považujeme za rovnako dôležitú ako prácu s deťmi, preto sa v Domčeku pravidelne stretávajú celé rodiny, ktoré spolu takto trávia čas. Stretnutia rodiniek prebiehajú v neskorších popoludňajších hodinách a cez víkend, rodinkám sa venujú naše asistentky a mentorka. Naše rodinky sa takto spolu stretávajú už 10 rokov od samého začiatku fungovania Domčeka. Na stretnutiach sa venujeme deťom, čítame, hráme sa, veľa sa spolu rozprávame, varíme, pečieme… Na stretnutia sa tešíme a už si to bez Domčeka nedokážeme ani predstaviť.

Kreatívne dielne

Dvakrát týždenne v Domčeku prebiehajú kreatívne dielne – počas nich si môžu školáci vyskúšať rôzne kreatívne techniky – vyrábame z prírodných materiálov, maľujeme, vystrihujeme. Niekedy si namiesto toho zatancujú alebo inak zmysluplne strávia čas.Predškolská príprava

Deti, ktoré už chodia do škôlky, u nás môžu dvakrát týždenne stráviť popoludnie plné hier, vyrábania, hudby a rozvíjania sa.

Čítanie deťom

Čítanie deťom spolu s deťmi považujeme za veľmi dôležité. Dieťa, ktoré príde do školy z prostredia, kde sa číta, môže byť na tom s gramotnosťou 4x lepšie ako také, ktorému nik nečíta, časom sa dokonca tento rozdiel môže prehlbovať. Čítame si v Domčeku a vedieme naše mamičky k čítaniu deťom aj doma. Čítanie deťom podporuje ich fantáziu a predstavivosť, rozvíja schopnosť prijímať, spracovávať a zapamätať si informácie zrakom i sluchom, dieťa získava nové vedomosti a zručnosti, trénuje svoju pozornosť, schopnosť sústrediť sa a počúvať s porozumením. Čítanie deťom rozvíja slovnú zásobu a gramatiku, vďaka čomu sa dieťa bude vedieť lepšie vyjadrovať, čo mu dodá viac sebadôvery a sebavedomia. A v neposlednom rade čítanie spolu s dieťaťom prehlbuje vzájomný pozitívny vzťah medzi rodičom a dieťaťom.

Vzdelávacie aktivity

 

V našom Domčeku pravidelne organizujeme vzdelávacie aktivity a workshopy, ktoré sú určené  pre rodičov z rómskej komunity i širšiu verejnosť. Pripravujeme prednášky s odborníkmi na rôzne témy týkajúce sa komplexnej starostlivosti o dieťa či efektívneho vedenia domácnosti. Tiež organizujeme workshopy a tvorivé dielne, na ktorých si môžu rodičia vyrobiť z dostupných materiálov hračky a pomôcky na rozvíjanie dieťaťa či výrobky na skrášlenie svojej domácnosti.

Výlety

Pre rodiny, ktoré navštevujú náš Domček a zúčastňujú sa na „domčekových“ aktivitách, organizujeme niekoľkokrát ročne výlety, aby deti i rodičia z rómskej komunity mali možnosť spoznávať aj iné lokality Slovenska a aby mali deti a rodičia spoločné zážitky. Navštívili sme  ZOO v Košiciach a v Spišskej Novej Vsi, cirkusové predstavenie v Rožňave, divadelné predstavenia v Bábkovom divadle v Košiciach a viackrát v Divadle Actores v Rožňave, filmové predstavenie v CineMax Košice, kaštieľ v Betliari, Vysoké Tatry, niekoľkokrát kúpalisko v Rožňave. V našom meste pravidelne navštevujeme divadelné, filmové či iné kultúrne podujatia v kultúrnom dome.

Knižnica, hračkovnica

Keďže vďaka dobrým ľuďom a Kníhkupectvu Martinus máme v Domčeku veľa detských kníh a hračiek, zriadili sme požičovňu kníh a hračiek – knižnicu a hračkovnicu. Požičovňa kníh a hračiek je otvorená denne v čase, keď prebiehajú „domčekové“ aktivity. Knihy či hračky pre deti si môže požičať každý, kto sa chce dieťaťu venovať doma. Dokážeme rodičom poradiť, aká hračka a aká kniha je pre dieťa podľa jeho veku vhodná. V hračkovnici sú k dispozícii rôzne hračky od hračiek pre tých najmenších až po spoločenské hry pre staršie deti i dospelých. V knižnici s tiež k dispozícii knihy pre deti rôzneho veku a nájdu sa i knihy pre dospelých.

Za to, že môžeme organizovať pre deti a ich rodiny všetky tieto aktivity, vďačíme našim darcom a podporovateľom.

Viac sa o nich môžete dočítať tu.

 

ĎAKUJEME!

Sleduj naše aktivity

Čo sa u nás práve deje nájdeš na sociálnych sieťach:

Kam ďalej?